PERDELEME VE PERDELEMELİ OYUNLAR - 01

“MAĞLUP OLMAK İSTEMİYORSAN GALİP GELMELİSİN”
PHIL JACKSON

Perdeleme (screen, pick, drag) her hücum için çok önemli bir silahtır.

»

PERDELEME VE PERDELEMELİ OYUNLAR B02

PERDELEME YAPILACAK OYUNCUNUN UYMASI GEREKEN KURALLAR:
Perdeleme yapacak oyuncuyu görmelidir. Ya olduğu yerde durup perdeleme yapacak oyuncuyu beklemeli veya perdeleme yapacak oyuncuya yardımcı olmak için doğru bir perdeleme yapmasını sağlamak üzere hareketini yapmalıdır.

»

PERDELEME VE PERDELEMELİ OYUNLAR B03

PASÖRLERİN GÖREVLERİ
-Tüm sahayı ve bütün takım arkadaşlarını görebilmelidirler. Özellikle perdeleme  yapacak oyuncuları dikkatle izlemelidirler.
-Perdeleme dahil tüm savunucuların tepkilerini okuyabilmelidirler.

»

Yeni Yazı Dizisi

PERDELEME VE PERDELEMELİ OYUNLAR

Coachboard 102

KOD:BTTK-102


NİĞDE BELEDİYESPOR ADINA TASARLANIP,ÜRETİLMİŞTİR.
TAKTİK TAHTALARI İÇİN DAHA AYRINTILI BİLGİLERİ "Özellikler" BÖLÜMÜNDEN BULABLİRSİNİZ.
NİĞDE BELEDİYESPOR TAKIMINA 2016-2017 SEZONUNDA BAŞARILAR DİLERİZ.

»

Coachboard 103

Darüşşafaka Spor Kulübü için tasarlanmış ve üretilmiş olan Soyunma Odası, Toplantı Salonu Taktik Tahtalarıdır.

»

Coachboard 104

Mülkiye Spor Kulübü adına tasarlanıp üretilmiştir.

»

Antrenör Taktik Tahtaları

»

Topa Baskılı Savunma 1

Sayın Basketbol Severler, size sunduğumuz bu makaleyi bölüm bölüm yayınlayacağız.

»

Topa Baskılı Savunma 28

Aynı dizilişi kullanarak ve topu ortadaki oyuncuya vermeye zorlayarak yardım ve tekrar adamını bulma çalışmasını tam bir rotasyon ile uygulayabiliriz.

»

Topa Baskılı Savunma 29

Tam rotasyon, bir sonraki savunmacının savunduğu hücum oyuncusunu bırakıp çembere giden hücum oyuncusunun önünü kesip ikili sıkıştırma yapması ile gerçekleşir.

»

Defans (Savunma)

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“ne bilsen azdır”

1 4 offence00

“Hayatta Başarılı Bir İnsan Olmaya Çalışmayın. Ama Değer Verilen Bir İnsan Olmaya Çalışın-Albert EINSTEIN”

1 4 offence01

TEMEL DİZİLİŞ

1-1 sol forvete doğru top sürer.5 yukarı doğru birkaç adım atar. 1 pasını 5’e verir. 4, 2’ye perdeleme yapar. 2, 4’ün perdelemesinden yararlanıp çembere doğru hareketlenir. 5 pasını 4’e vermeye çalışır.

 

1 4 offence0102

2-Pasını 5’e verdikten sonra 1, 4’e perdeleme yapar.4, 1’in perdelemesinin üzerinden dışarı doğru çıkar. 1 perdeleme yaptıktan sonra sol forvete açılır. 2 hareketini sürdürüp 3’e perdeleme yapar. 3 perdelemeden sonra çembere doğru hareketlenir. 5 pasını 4’e verir. 4 pasını 3’e verir.

 

1 4 offence0103

3-5 pasını 4’e verdikten sonra 2’ye perdeleme yapar. 2, 5’in perdelemesinden yararlanıp dışarı çıkar. 5 2’ye perdeleme yaptıktan sonra sağ forvete açılır. 3, 1’e perdeleme yapar. 1, 3’ün perdelemesinden yararlanıp serbest atış çizgisinin üzerinde topa doğru hareketlenir. 2 pasını 1’e vermeye çalışır. Böylece, hücumun devamlılığı sağlanır. 

 

1 4 offence0104

DEĞİŞİK UYGULAMA

1 pasını 5’e verir. 2 aldatma hareketi yaptıktan sonra çember altına doğru hareketlenir. 5 eğer serbestse çember altında 2’ye pas verir. Eğer boş değilse serbest atış çizgisine yükselir. 1, 4’e perdeleme yapar ve 4 dışarı çıkar.

ŞEKİL 5 YER AYIR

1 4 offence0105

DEĞİŞİK UYGULAMA/ TOPA HAMLE

1 pasını 5’e verir. 2 çembere doğru hareket etmek ister, ancak, savunucusu B’nin kendisini takip etmediğini görünce 4’ün üzerinden yukarı doğru yükselir. Böylece savunmasından kurtulmuş olur. 1, 2’ye yardım için üzerine doğru hareket eder, perdeleme yapar ve sol forvete açılır. 5 atış kullanması için pasını 2’ye verir.

 

1 4 offence0106

DEĞİŞİK UYGULAMA

5, 2’ye perdeleme yapar. 2 perdelemeden yararlanıp dışarı çıkar. 5 perdelemeden sonra çembere doğru hareketini sürdürür ve çember altında pas almak için kendisine pozisyon kazandırmaya çalışır. 4 pasını 2’ye verir. 2 pas alınca 5’e pas vermek için birkaç kez top sürebilir veya doğrudan doğruya pasını verir. 1 ve 4 savunma yı oyalamak için yer değiştirirler.

 

1 4 offence0107

DEĞİŞİK UYGULAMA

1 pasını 5’e verir. Savunma oyuncusu D pası engellemek için hamle yaptığında 4 çembere doğru back-door yapar. 5 atış için pasını 4’e verir.

 

1 4 offence0108

DEĞİŞİK UYGULAMA

4 pasını 2’ye verir. 2 pası 5’e aktarır. 2 sol forvette 1’e perdeleme yapar.1, 3’ün üzerinden çembere doğru yönelir. Bu hareketi sırasında 2’nin perdelemesinden de yararlanır. Eğer serbestse 5 çembere yönelen 1

’e pas verir. 4, 2’nin yerini doldurur. 2, 1’in yerini doldurur. Eğer 1’e pas verilemezse 1 hareketini dışarı doğru yapar. Hücum bu şekilde yeniden düzenlenir.

 

1 4 offence0109

DEĞİŞİK UYGULAMA

4 pasını 2’ye, 2’de pasını 5’e aktarır. 4, 3’ün üzerinden çembere yönelir. 3, 4’e perdeleme yapar. 5, 4’e aşırtma pas verir. 3, 4’e perdeleme yaptıktan sonra 4’ün boşalttığı noktayı doldurur. 4 pas alamazsa 3’ün boşalttığı alana kayar.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm