Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 ALLEN KEANE

Eğer savunmanızla oyunun temposunu kontrol etmek istiyorsanız maçı daha başlarken karıştırmanız gerekir.

 

 Topa yapılan perdelemeyi  atak bir savunma ile engelleyebilirsiniz. Bu tür savunma hücumun yönünü belirleme üstünlüğünü elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda  hücumun  çembere doğrudan yönelmelerini zorlaştırır. Rakibin hızlı hücumunu yavaşlatır.

Hücumu engellemek için fiziksel olarak güçlü olmalıyız. Hücum oyuncusunun yan çizgilerden geçmesini engellemek, ikili sıkıştırma yapabilmek için  oyuncuların güçlü olmaları gerekir. Topa perdelemede de aynı güçlü uygulama uygulanabilmelidir.

 

İkili sıkıştırma uygulamalarında bazı kavram değişiklikleri  olabilir. Savunma oyuncuları sezgi sahibi, algılama güçleri , zamanlaması yerinde olmalıdır. İkili sıkıştırma da doğru açıları  oluşturma gibi özellikler fiziksel özellikler kadar önemlidir.  Baskılı savunmalarda  başarını artması  için bir ayak önde savunma duruşunun geliştirilmesi gerekir.

 

NİÇİN BASKILI SAVUNMA?

En önemli neden oyuncuların savunmanın hücumu engellemek için ilk öğrenmeleri gereken  topun ilerleyişini ve yönünü kontrol edebilmek için  gerekli sorumluluğu öğrenip, üstlenmeleridir. Aynı derecede önemli olan savunma oyuncularının ellerini kullanmalarını ve topa olan uzaklıklarını kontrol etmeyi öğrenmeleridir.  Eğer doğru ve düzgün uygulanırsa hücum takımının  orta sahayı aşmaları engellenir.

Topun ilerleyişini yavaşlatmak ve veya durdurmak, topu geçici olarak  durdurmak  isteniyorsa ikili sıkıştırma hücum oyuncusunu ani hareketlerle geciktirerek uygulanabilir. Böylece baskılı savunma ile hücumun engellenmesi ve durdurulması sağlanabilir.

İkili sıkıştırmanın hücum  takımında yaratacağı sorun beş savunma oyuncusunun  birlikte hareket etmesi ile sağlanabilir. İki savunma oyuncusu ikili sıkıştırma yaparken  diğer üç sa- vunma oyuncusu diğer hücum oyuncularını etkisizleştirebilirlerse  başarılı bir savunma sağlanmış olur.

Savunmanın arkasındaki üç oyuncu topu takip edip diğer hücum oyuncularını kontrol edip, topa tekrar ikili sıkıştırma yapıp topun  ilerleyişini engellemeye çalışmalıdırlar. İlk ikili sıkıştırmayı yapan iki savunma oyuncuları dışında  kalan üç oyuncu tekrar organize olup tekrar doğabilecek  fırsatlarda  ikili sıkıştırma yapmaya hazır olmalıdırlar. Savunma oyuncuları başarılı bir savunma için birbirleri ile doğru iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca savunma oyuncuları doğru savunma pozisyonlarına yerleşmelidirler. Başarılı bir savunma için ellerini doğru kullanabilmelidirler.

Hücumda  bu gibi baskılı savunmalarla karşılaşabileceklerini hatırlarından çıkarmayıp her zaman hazır olabilmelidirler. Hücum oyuncularının ikili sıkıştırmalara karşı başarılı olmaları için yeteneklerini geliştirip hazır hale  gelmeleri sağlanmalıdır.

Topa Baskıda Savunma Oyuncularını Sorumlulukları: Mesafe  Kontrolü.

Topa devamlı baskı yapılmalıdır. Eller doğru kullanılmalıdır. Top ikili sıkıştırma yapılacak noktalara yönlendirilmelidir. Hücum oyuncularının hareketleri, sürekli kontrol edilmelidir.  Her an hücum oyucularına yakın oynanmalıdır, kontrol kaybedilmemelidir. Arkadaki kol yukarıda tutulmalıdır. Arkaya verilecek paslar böylece engellenebilecektir.  

Savunma oyuncuları oyunu tam sahada takip etmelidirler. Hücum oyuncularının hareketlerine uyum sağlanmalı, tüm sahada takip edilmeli, eller sürekli hareket halinde  tutulup topun hareketi engellenmelidir.

 

Perdeleme Yapanın Savunma Oyuncusuna Karşı Sorumlulukları

Temas: Perdelemeden  önce  perdeleme yapacak oyuncuyu hareket çizgisinin dışına çıkarmalıdır.

Hamleyi hareket çizgisinin üstünde yapın.

Perdeleme yapılan oyuncu ile perdeleme yapacağı noktada temas kurmalıdır.

Engelleme: Engelleme hücum oyuncusunun top sürmek için  topu ilk  yere vuruş anında  yapılmalıdır.

Açı: Savunmanın vücudu yan çizgi ile açı oluşacak  şekilde yerleştirilmeli, kollarını iyice açarak müdahale etmelidir.

Bırakma: Hücum oyuncusunu takibi hücum oyuncuları ile temasları kesilince  bırakır.

Topa Perdelemeyi Engelleme çalışmaları:

2’e 2 Çalışma:

Savunmaya Geri Koşarken  2’e 2 Savunma:

-Geriye koşan savunma oyuncuları üç saniye koridoruna koşup biri önde, diğeri arkada dizilirler.

-Yarı Sahada 2’e 2 Savunma: Hücum oyuncusunun ilerleyişini durdurmak için ellerini etkili olarak kullanmalı ve hücum oyuncusuna  nefes alacak  bir an bile bırakmamalıdır.

-Yarı Sahada 3ê 3 Savunma: Oyuncular birbirleri il iletişim kurabilmelerini (sahanın sağında ve solunda oyuncular rotasyon yapabilirler) sahayı görüş, topun ilerleyişini durdurma ve topsuz taraftaki oyuncuların karar verme yeteneklerini geliştirir.

-Yarı Sahada 4’e 3 Savunma: Savunma oyuncularının baskılı savunmayı, zamanlamayı, doğru yer tutmayı ve kaplamayı, elleri etkili kullanmalarını öğretmek için 4 oyuncuyu üç savunma oyuncusu ile savunmayı öğretmeye yarar. 4’üncü oyuncu daha iyi savunma yapmasını öğrenmek için savunulmaz.

Bu savunmada başarılı olmak için baskılı savunmanın  öncelikle öğretilmesi gerekir. Bu da topa perdeleme savunmasının  daha ilk antrenmanlardan başlayarak en ayrıntılı noktasına kadar öğretilmesi ile sağlanır.

Savunmaya geri koşarken topa baskı yapmayı birçok coach göz ardı ederek öğretmektedir. Birçok coach sadece topu takip ederek geri koşmayı tercih ederler. Bu demek değildir ki bu takımların  baskılı savunmayı uygulamayacakları anlamına gelmez. Savunma doğru uygulanırsa başarılı sonuçlar getireceğine inanmak doğru sonuçlar doğurur.

Baskılı savunmalarda çemberi savunmak her takım için en önemli görevdir. Savunmada dengeyi tekrar oturtmak, hücum oyuncularından daha çok  savunma oyuncususun geri  koşmaya alıştırmak, savunma da doğru alan ve noktaya yerleşmektir.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm