Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Her seviyedeki antrenörün, hemen hemen hepsinin, başarıları hangi seviyede olursa olsun, antrenörlükleri sırasında uyguladıkları, kendilerine özgü bir basketbol felsefeleri olmuştur.

Felsefe, kendilerine özgü antrenörlük stilleri ve yaşam tarzlarının bir yansımasıdır. Felsefe, alışkanlıklarınızın üzerine inşa ettiğiniz davranışlarınızıdır.

Oyuncu ve yardımcılarınız sizin felsefenizi ve onlardan beklentilerinizi bilmeleri gerekir. Her gün yaşadığınız hedefe ulaşma çabalarınızın beraber çalıştığınız herkes tarafından bilinmesi yanı sıra benimsenmesi de gerekir. Şu andan başlayarak ömrünüz boyunca hayatınızın her safhasında uygulayacağınız felsefenizi oluşturmaya başlamalısınız. Oluşturacağınız felsefenize sadık kalın ve sıkı sıkıya sarılın. Her cümlesini sadakatle uygulayın. Birçok durumda felsefeniz sizin antrenörlükten önce kişiliğinizi ortaya koyar.

Antrenörlük felsefeniz yalnızca basketbola bakış açınızı ortaya koymaz, aynı zamanda tüm hayatınız boyunca sizinle beraber olacak davranışlarınızı kapsar. Antrenörlük, kişisel değerlerinizin uzantısıdır. Aynı zamanda doğumumuzdan bugüne yetiştirilme tarzınızda felsefenizin oluşmasını etkiler.

Hayatta değerlerinizin ve inançlarınızın oluşması ebeveynlerinizle başlar. Zamanla temasta olduğunuz, öğretmen, arkadaş, çevre gibi birçok unsur ve etkenlerle olgunlaşır. Antrenörlüğün temelini insan olarak nasıl bir oluşum içinde geliştiği belirler. Eğer kendi kendinize geliştirdiğiniz felsefenizi uygulayamıyorsanız hayat ve antrenörlüğünüzü zayıf temeller üzerine oluşturmuşsunuzdur. Felsefenize sıkı sıkıya bağlı kalın ve doğumdan bu yana edindiğiniz değerlere sıkı sıkıya sadık kalarak yaşamınızı sürdürün. Hayat ve antrenörlük felsefenizi sağlam temeller üzerine kurun.

Sahaya çıktığınızda oyuncularınıza ve sizi destekleyenlere söylediklerinizin ve davranışlarınızın arkasında durduğunuzu ispatlayın.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm