Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Bugün Kimsenin  Yapmadığı İşleri Yapacağım. Yarın Kimsenin Gerçekleştirmediği İşleri Tamamlamış Olacağım.-Jerry RICE”

Chicago Bulls’un  üst üste şampiyonluklarında  başarı ile uyguladıkları ÜÇGEN Hücumu ilk kullanan ve Coach Phil Jackson ’un yardımcılığını  ve hücum koordinatörlüğünü üstlenen Tex Walters’tır. Uzun yıllar Kolej ve NBA saflarında çalıştıktan sonra Chicago Bull’u başarılarına destek olmuştur. Aşağı da bu hücumla ilgili olarak yapılan yorumu bulacaksınız.

 

Üçgen Hücum olarak adlandırılan bu hücum dizilişi  üç oyuncu hücum sahasının bir tarafında, bir oyuncu yan  çizgiye yakın  bir oyuncu, serbest atış çizgisinin köşesinde bir oyuncu, diğer oyuncu çembere yakın  pivot noktasına  yerleşirler. Elinde top olan oyuncu doğrudan çembere yüklenebilir veya  ortam müsait ise atış kullanabilir. Veya üçgendeki takım arkadaşlarından birisine pas verebilir. Pas verdikten sonra ver-kaç yapmak için  çembere yönelir veya boş sahaya doğru yönelir. Bir sonraki hareket pas almak için üçgene yaklaşan diğer oyuncunun katılması ile  yeni bir üçgen oluşur ve hareket tekrarlanır. Bu hücum sisteminin başarısı hücumun sahanın her iki tarafına değişik oyuncular vasıtasıyla yerleştirilebilmesidir.

Hücumun sahanın bir yanından diğer yanına yüklenmesi başarı için temel ilkedir. Tex Winters “Bölge savunmalarının temel ilkesi de yüklemedir.” diyor.

Fakat hepsi bu kadar değil. Bu hücumun hayati noktası oyuncuların  birbirlerinden  5-6 metre mesafede olmalarını maç boyunca sürekli sağlanmasıdır. Ayrıca, oyuncuların pozisyonlarının değişebilir olması gerekir. Uzun oyuncuların  çemberden uzaklaşıp dışarı çıkmaları, kısaların  çember altına girmeleri sağlanabilmelidir. Tex’in görüşüne göre  oyuncular hareket halinde  ayakları üzerine iken  düşünme yeteneğine  sahip olabilmelidirler.

Biz hücuma hazırlanırken savunmanın hiçbir şey yapmadan  bizim hücum yapmamızı beklediklerini düşünmek abestir.  Bu nedenle  savunmayı çok iyi okumaya çalışmalıyız ve duruma göre  hücumumuzu düzenlemeliyiz. Bu hücumun başarısı savunmaya karşı hemen tepki verme özelliğine sahip olmasıdır. Eğer doğru uygulanırsa hemen üstünlük  sağlamak mümkündür.

Zaman içinde Tex üçgen hücumu eşit fırsat, diye tanımlıyordu.  Bunun anlamı, her oyuncuya eşit sayı atma olanağı  yaratmasıdır. Bu imkanın yaratılması herkesin beğenisini kazanıyor. Ancak, insanlar eğer her oyuncuya eşit fırsat tanınıyorsa niçin sayıları genellikle iki, üç oyuncu atıyor diye sorarlar?

Hayatın her alanında olduğu gibi basketbolda da fırsatlar eşittir ancak, yetenekler değişiklik gösterirler.  Tex Winters bu deyişi gülerek karşılıyor. “Üçgen hücum daha çok şut olanağı yaratır ama o şutların sayı olması önemlidir.” diyor.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm