Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

"ALT YAPILARDA OYUNCULARIN BAŞARILARINI GÜÇLENDİRMEK İÇİN  VÜCUT DİLİNİZİ KULLANIN - NABİL MURAD"

Alt yapılarda vücut dili oyuncuların  kişiliklerinin  gelişmesini ve olgunlaşmalarını ve motivasyonlarının gelişmesini sağlar. Vücut dili sözle yapılan  motivasyondan  çok daha etkilidir. Vücut dili ile oyuncuların  güçlenmesi için  aşağıdaki dört başlık yararlı olacaktır.

1-ANİ MUTLULUK

Alt yapıda vücut dili çocuklarda anında vücutta  fiziksel geri bildirim yükler, heyecan yaratır ve motivasyon  sağlar. Bilimsel araştırmalar da vücut dilinin  takım sporlarında oyuncuların sahada verimliliklerini arttığını gösteriyor.  Oyuncuların sayı attıktan sonraki vücut dilinin damarlarının daha güçlü, verimli olmasını  sağlayan gücü pompalar.

 

Amade Stoudemier “Steve  Kerr’in muhteşem bir takım arkadaş idi. Takımda  gerek duyan her takım arkadaşını  vücut dili ile teşvik eder, daha iyi oynayıp başarılı olmalarını sağlardı.” diyor.

ÖNERİ: Oyuncuların  daha iyi oynayıp, başarılı olmaları için antrenörler vücut dilini çokça kullanmalıdırlar.

2-SESSİZ DESTEK

Vücut dili oyuncular arasında sessiz ve sözsüz kuvvetli bağların kurulmasını sağlar. Oyuncular arasında aidiyet duygularının doğmasını sağlar. Araştırmalar oyuncuların birbirleri ile temas ederek yaptıkları kutlamaların  vücutta güçlü duyguların yayılması ile sonuçlandığını gösteriyor.

Kanda ki hareketlilik bağlılık, güven ve mutluluğu sağlar. Vücut teması oyuncular arasında  ruhsal bir bağlılığı oluşturur.

ÖNERİ: Oyuncular arasında bağlılığı arttırmak için  oyuncular arasında vücut dilini arttırmaya çalışın. Takım ortamında dostluk ve birbirlerine karşı bağlılık yaratmak her zaman huzur ve başarı sağlar.

3- SESSİZ DESTEK

Vücut dili sesli bir desteğe gerek kalmadan  oyuncuların  kendilerine  güvenmelerini  ve zor  anlarda yükümlülüğü üstlenip  zorluğu aşmalarını sağlar.

Yapılan araştırmalarda maçtan önce oyuncuları vücut dili ile destekleyip, teşvik etmenin  maç sırasında  desteklemekten daha çok başarı sağladığını gösteriyor.

Yıldız bir oyuncuyu maçtan önce nasıl teşvik  ediyorsak  alt yapıda 10-12 yaşında  bir çocuğu  da vücut dili ile teşvik  edersek onların da aynı şekilde  başarılı olmaları sağlanır.

Thierry Henry “Arsen Mengen ve oyuncuların takım ruhu ile oynamalarını sağlamada  bir yaratıcı idi. Basit bir vücut dilinin ve havaya atılan yumruğun  takım takım üzerinde yaratacağı olumlu havayı çok iyi biliyordu. ” diyor.

ÖNERİ: Antrenör ve veliler başarı ve başarısızlıkta oyuncu ve çocukları ile  sağlayacakları  vücut dili ile onları desteklemelerinin  büyük katkısı olur. Bu gibi davranışlar oyuncuların öğrenim sürecinin bir parçasıdır.

4- ULUSLARARASI DİL

Vücut dili kültür ve dil sorununu ortadan kaldıracak  çocuklar için değişik coğrafyalardan gelmiş  olsalar da birleştirici bir motivasyon  aracı olacaktır.

Değişik ülkelerden gelen çocukların bir araya geldiklerini düşünün ve  aralarında dil sorununu vücut dili ile ortadan kaldırdıklarını görmek kimseleri şaşırtmamalıdır.

ÖNERİ: Takımınızda değişik toplum kesimlerinden  çocukların bir araya geldikleri ortamda  vücut dili birçok sorunun çözümüne yardımcı olacaktır. Vücut dili çocukların motivasyonunda çok verimli ve yararlı bir araç olacaktır.

Seyfi Kuştümur, İletişim için tıklayınız.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm