Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Oyuncularınızın kendilerine güvenmelerini sağlayın. Takım içindeki rollerini iyice öğretin ve belletin. Takım arkadaşlarına saygı göstermeyi benimsetin.  Takımın bir ferdi olmaktan dolayı gurur duymalarını sağlayın.-Danny NEE”

Birçok antrenör mesleğe ya basketbolu çok sevdikleri ve yaşları kaç olursa olsun oyuncularla ilişki kurmayı sevdikleri için başlarlar. Bunun yanı sıra antrenörlerin önemli bir ilişkileri “VELİ“ lerledir. Bu ilişki her ne kadar zor ve sıkıntılı ise de oyuncuların velileri ile ilişki kurmak kaçınılmaz bir zorunluluktur. Eğer doğru bir ilişki kurula bilinirse baş ağrısı olmaktan çıkar. Aynı zamanda bu ilişki sonucu, doğru atılacak adımlar sonucu velilerin antrenörlere büyük katkıları olabilir, takımın ve ailelerin karşılıklı önemli bir parçası haline gelebilirler

 

Tecrübeli bir antrenöre görevlerin en zor yönünün ne olduğunu sorarsanız, hiç şüphesiz alacağınız cevap “VELİLERE” olacaktır. Gerçekte tanıdığım ve mesleği bırakan veya antrenörlükten bezen meslektaşlar bunu bir tek nedeninin veliler olduğunu söyleyeceklerdir. Her halde bunun böyle olmaması gerektiğinde hem fikirdirler. Gerçekte keyfinizi kaçıran birçok insan ile muhatap olmanız doğaldır. Ancak, her meslekte bu gibi insanlarla karşılaşırsınız. Velilerle kuracağınız iyi ilişkilerle, onları takımın bir parçası haline getirebilirsiniz. Her antremandan ve maçtan önce ortaya koyacağınız açık ve anlaşılabilir beklentileri ortaya koymakla sağlanabilir.

Sezon öncesinde antrenörler yaptıkları toplantılarda oyunculara ve velilerine oyunculara yeterince oynama süresi tanıyacaklarının sözünü verirler, ancak maçların başlaması ile birlikte verilen sözler unutulur. Verdiğiniz sözlerde samimi ve tutarlı olmalısınız ki böylece takımın başarısı için önemli bir adım atılmış olur. Antrenörlerin ortaya koydukları kurallardan bir tanesi de velilerin maçlar hakkında ve çocuklarının oynama süresi ile ilgili konuşmalarına koyacağı yasaklardır. Bu kural genel olarak çok olumlu sonuçlar doğurabilir. Ancak, bu kural hemen hemen her sezon çiğnenmektedir. Velilerin istekleri çocuklarının mümkün olduğu kadar uzun oynama süreleri almalarıdır. Eğer bu kuralın etkili olmasını istiyorsanız, antrenörler olarak uygulamanızda ısrarcı olmalısınız. Bir veli antrenörle konuşmak isterse, sakin ve kibar davranın. Bu konuları hemen maçtan sonra görüşemeyeceğinizi, ileri bir tarihte tüm konuları ayrıntılı biçimde konuşabilecekleri bir toplantı düzenleyebileceğinizi söyleyin.  Sezon öncesinde bütün uyulması gerekli kurallar ortaya konulmalı ve bu kurallara kesinlikle uyulmalı, sadık kalınmalıdır. Eğer velilerde bu kurallara uymaya ikna edilebilirlerse daha uyumlu ve başarılı olma imkanı elde edebilirler. Her iki tarafın sakin oldukları bir zamanda yapılacak toplantı hem daha yararlı, hem de takım menfaatine olacaktır. Oyunculardan beklentileriniz olması ve onlara bu beklentileri anlatmanız velilerle olan sorunların en aza indirebilir. Oyuncular ve veliler her zaman tartışılacak konunun onlarla ilgili olup olmadığını öğrenmelidir. Bu sayede oyuncu ile daha verimli bir iletişim kurma olanağı yaratılabilir ve yaşanılan sorunların çözümü kolaylaşır. Velilerde benimle görüşebilirler. Onlarla hemen maçın arkasından olmamak kaydıyla her zaman görüşebileceğimi duyururum. Son olarak mümkünse sorunların aramızda kalmasına özen gösterilmelidir. Genelde veliler çocukları ile ilgili bir sorunla karşılaşınca antrenörü şikayet etmek için onu bir üst makama şikayet etmekten çekinmezler. Bu davranış takım olmak için antrenör, oyuncu ve velilerin aralarında güçlü olması geren bağların ortadan kalkmasına neden olur.

Velilerin programa dahil edilmelerine çaba gösterilmelidir. Eğer velileri programa dahil edip video çekimi, scouting, gibi görevler verile bilinirse, kendilerini takımın bir parçası olarak kabul edeceklerdir. Eğer herkes birbirlerine karşı saygılı olabilirse ve takıma sadakatlarını gösterebilirlerse, sonuçta başarı doğal olarak gelecektir.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm