Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

SAVUNMAYA TEPKİ VERME
Hücum da belli bir perdeleme poziyonuna dahil olmayan diğer hücum oyuncuları her an hücumun içinde olabilmek için hazırlıklı olmalıdırlar.
Bu oyuncuların yararlı katkılarının olabilmesi için, savunmanın göstereceği tepkiye göre nasıl hareket etmeleri gerektiğini belirleyen bazı kurallar vardır.

SAVUNMANIN ÜSTÜNDEN AŞMA
Eğer 4’ün savunucusu X4 perdelemenin üzerinden aşarsa ve 1’in savunucusu X1 adamını takip ederse 1’in yapabileceği iki olanak vardır;


-Dışarı doğru top sürerek X4’ten uzaklaşmaya çalışır ve dibe doğru devrilen 4’e pas verir.
4.47

-Eğer X4 yardımlaşmaya gecikirse (X4 ve X! ‘in yardımlaşması) doğacak boşluktan yararlanıp içeri doğru kayar. 1 4 veya 5’e (Eğer X5 yardımlaşmaya gelirse )pas verebilir veya doğabilecek boşluğa kaçan 3 veya 2’ye pas verebilir.

4.48
Her iki durumda da en önemli nokta perdelemeden yararlanabilmek için top devamlı sürülerek hareket halinde tutulmalıdır. 1 topu hiç tutmamalıdır. Aynı anda diğer üç oyuncu kendilerine verilebilecek pasa hazır olmak için tüm dikkatlerini toplamalıdırlar. Eğer hücum oyuncuları birbirleri ile olan aralıklarını çok iyi ayarlayabilirlerse, savunma oyuncuları adam değiştirmeye zorlanırlar ve hücum oyuncuları kendilerine kolay atış yapabilecekleri pozisyonlar yaratırlar.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm