Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

PICK AND ROLL
Bu diziliş post üzerinden cut ve sahanın yan tarafında perdelemeyi içerir. Arkasından dip çizgi üzerinde ikili perdeleme yapılır Bu dizilişte guard oyuncuları1 ve 2 ve iki post oyuncusu 4 ve 5 serbest atış köşelerinde yer alırlar. Ayrıca, sağ tarafta serbest atış çizgisinin uzantısının altında 3 yer alır. 1 topu sahanın soluna doğru top sürer.2 4’ün üzerinden perdelemeden yararlanarak çembere doğru yüklenir. 2 hareketine devam ederek pivot noktasında 1’den pas bekler.
4.60


4 1’e perdeleme yapmak için hareketlenir. 4 perdelemeyi yaptıktan sonra savunmanın durumuna göre sol boşluğa kayar.
4.61
Eğer 2 üç saniye koridoru içinde pas alamazsa 5 ve 3’ün ikili perdelemesinden yararlanıp atış için sağ forvete doğru boşaltır. 1 pasını 4 2 5 veya 3’e veriri.
4.62

SON ÖNERİLER
Perdelemeler çift taraflı kılıç gibidir. Çünkü eğer oyuncular savunmanın hareketlerini doğru okuyup uygulamazlarsa top kaybına neden olurlar ve hücumun akışını sekteye uğratırlar. Perdelemeyi en doğru biçimde uygulayana kadar çok çalışıp, hata oranını en aza indirmek gerekir. Antrenörler sezonun ilk antremanlarından başlayarak perdelemeyi en ufak ayrıntısına kadar sürekli olarak çalıştırmalıdırlar. Önce savunmasız çalışma ile başlamak daha yararlı olacaktır. Sonrasında yüzde elli savunma ile ve en sonunda yüzde yüz savunma savunma uygulayarak oyuncularınızı geliştirin.

POTA’NIN NOTU.
“PERDELEME VE PERDLEMELİ OYUNLAR” MAKALEMİZİN SON BÖLÜMÜNÜ YAYINLAMIŞ BULUNUYORUZ.
29 BÖLÜMLÜK BU MAKALE SİZ ANTRENÖRLERİN MESLEK HAYATINIZIN SONUNA KADAR YARARLANABİLECEĞİNİZ BİR EL KİTABI NİTELİĞİNDEDİR. ARZU EDERSENİZ TÜM BÖLÜMLERİ YAZDIRIP HER AN YARARLANABİLECEĞİNİZ BİR KİTAPÇIĞA SAHİP OLABİLİRİSİNİZ.
POTA’NIN BASKETBOL İLE İLGİLİ HER KONUDA SİZLERE YARDIMCI OLABİLECĞİNİ LÜTFEN UNUTMAYIN.
BAŞARILI BİR SEZON DİLERİZ.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm