Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Yaptığınız Tercihler Hayatınız Boyunca Sizin Kaderiniz Olacaktır.John WOODEN”

“Sormaz ki Bilsin, Sorsa Bilirdi. Bilmez ki Sorsun, Bilse Sorardı.-Sadi ŞİRAZİ”

PERDELEME0

AMAÇ: Perdelemeden çıktıktan sonra pas alıp topu tutma ve atış kullanma.

PERDELEME1

DÜZEN: Bu çalışma için üç oyuncu gereklidir. 1 sol forvette atış kullanması için S’e perdeme yapar. S perdelemeden yararlanıp forvete çıkarken kollarını topa doğru uzatıp savunmadan uzakta tutar. Pas alınca atışa hazır olmak için dizlerini büküp vücudunu alçaltır ve atışını kullanır.

Pas veren oyuncu perdeleme yapan oyuncunu yerine, perdeleme yapan oyuncu atış yapan oyuncunun yerine, atış yapan oyuncu ise pas veren oyuncunun yerine geçip çalışmayı sürdürürler.

ANTRENÖRÜN DİKKATİNE: Hücum oyuncusu pası alınca atış için yüzünü çembere döner. Top eline gelince cross-over hareketi ile orta sahaya doğru hareketlenir. Bu hareket savunma rotasyonunu zor duruma sokar. Çünkü Savunmanın amacı elinde top olan oyuncuyu dip çizgiye gitmeye zorlamaktır.

DEĞİŞİK UYGULAMALAR:

 

PERDELEME2

1)S pas alınca şut atmak yerine topu sahanın ortasına doğru iki kez sürer.

 

PERDELEME3

2)Atış kullanmak yerine S yön değiştirip dip çizgiye doğru top sürer. Dip çizgiye doğru sol eli ile iki kez top sürer ve atışını kullanır. Bu çalışma sahanın her iki yanında uygulanır.

 

PERDELEME4

3)Perdelemeden dışarı çıktıktan sonra S savunmasından kurtulmaya çalışır. Rahat hareket edebilmek için S perdelemeye çok yakın geçip savunucusundan kurtulur.

 

PERDELEME5

4)Savunma oyuncusunu perdelemeye takıp dışarı çıktıktan sonra pasını alır sağ tarafa iki kez top sürer ve atışını kullanır.

 

PERDELEME6

5)Perdelemeden dışarı çıktıktan sonra, pas eline değince önce ortaya doğru bir kez top sürer ve ani bir hareketle dip çizgiye doğru yönelir ve atışını kullanır.

 

PERDELEME7

6)Perdelemeden çıkınca önce dışarı doğru bir hamle yaptıktan sonra ortaya doğru top sürerek hareketini sürdürür ve dip çizgiye doğru top sürerek adımı atıp, atışının kesilmemesi için topu tahtaya çarptırarak atışını kullanır. Bu çalışmada bir savunma oyuncusu atışları engellemesi için kullanılabilinir.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm