Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Disiplin Korkulacak, Kötü Bir Kelime Değildir.-Pat RILEY”

ikiliss2

Eğer doğru uygulanırsa iyi bir ikili sıkıştırma hücumun hata yapmasına ve top kaybetmelerine dolayısıyla savunma takımının topa sahip olup sahip sayı yapmasına yardımcı olur. İkili sıkıştırmanın etkili olabilmesi için bazı noktalar;

1-İkili sıkıştırma, topu getiren hücum oyuncusunun kontrolsüz, hatalı ve yanlış top sürmesi durumlarında uygulanmalıdır. Kontrollü top süren hücum oyuncusu ikili sıkıştırmanın uygulanacağını hissedip isabetli, yerini bulan bir pas verebilir. Kontrolsüz, hatalı ve yanlış top süren hücum oyuncusu ikili sıkıştırmaya takılır ve hatalı bir pas verebilir.

 

2-İkili sıkıştırma uygulayacak oyuncular savunma duruşu ile “L” harfi oluşturacak şekilde hareket etmelidirler. Hücum oyuncusunun ikili sıkıştırmadan kurtulmasının sorumluluğu arkadaki oyunculardadır. Arkadaki oyuncunun ayağı topun üstündeki oyuncunun arkasında olmalıdır. Her iki savunma oyuncunun iç taraftaki kolları havada, dışta ki kolları ise doğru pas vermesini engelleyici hamleler yapmalıdır.

3-İkili sıkıştırma gerçekleşince, öncelikle savunma oyuncuları faul yapmamaya özen göstermelidirler. Savunma oyuncusunun göğsü hücum oyuncusunun koluna çok yakın olmalıdır. Böylece, arkadaşlarına kolay pas vermesi zorlaştırılacaktır. Ancak, topu kapmak için topa herhangi bir hamle yapılmamalıdır. İkili sıkıştırmanın esas amacı oyunculara baskı yaparak hata yapmaya zorlamaktır.

4-Eğer hücum oyuncusu pasını ikili sıkıştırmaya rağmen arkadaşlarına verebiliyorsa, ikili sıkıştırmayı yapan takım oyuncuları pas arası yapmak için yerlerini almalıdırlar. İkili sıkıştırmadan sonra savunma oyuncuları, hücum oyucularının verebilecekleri kötü ve hatalı bir pası kapmak için uygun bir konumda olmalıdırlar.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm