Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Post-up’dan yararlanabilmek ve perdeleme yapmak için kısa oyuncuların uzun oyunculara perdeleme yapmaları şeklinde yararlanabilirler. Ayrıca, uzun oyuncunun çember altındaki kısa oyuncuya perdeleme yapması ile de post-up pozisyonu yaratıla bilinir. Bu hareketleri içeren hücum dizilişlerinin kolay sayı imkanından yararlanmaları mümkündür.

 

En önemli hareketler topsuz hareket edebilme, perdeleme yapabilme,  savunmanın boşluklarını okuyabilmektir. Bunları yapabilmek için yapılması gerekenler;

*Savunmayı iyi okuyup duruma göre tepki verilmelidir. (Savunmaya göre hücum edin.) Oyuncular ne yapacaklarına ve nasıl davranacaklarına önceden karar vermelidirler. Ama doğrusu, yüz yüze oynadığı savunmanın durumunu okuyup hareketlerini buna göre yönlendirmeleridir.

*Kondisyonları yüksek olmalıdır. Basketbol güç gerektiren zor bir spor dalıdır. Oyunun her anında güçlü ve kondisyonu yüksek olan oyuncu her zaman başarılı olur. Özellikle de yorgunluğun çok hissedildiği maçların son bölümlerinde başarılı olmalarını sağlar.

*Her zaman takım oyunu oynanmalıdır. Daha iyi bir pozisyonda olan arkadaşına pasını verebilmek için gerekirse fazladan bir pas verilmelidir. Baskı altında ki takım arkadaşına perdeleme yapmak takım oyununun bir göstergesidir ve oyuncuların birbirlerine kenetlenmelerini sağlar.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm