Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

tavsiye

HEP AYNI DRİLLLERİ UYGULAMAYIN. DİKKATLERİNİ VERMELERİNİ ENGELLER VE GEREKEN VERİMİ SAĞLAYAMAZSINIZ.

(ne bilsen azdır)

“Liderlik, İnsanların İşlerini Yapması Değildir. Liderlik İnsanların En İyisini Yapmalarıdır.-Harvey McKAY”

Şöyle bir hayal kurun, tribünlerde ki mutlu velilerin gülen yüzleri ve maç sonrasında sahayı sevinç içinde terk eden seyircileri.

Böyle bir tabloyu ancak maç kazanan bir takıma sahip iseniz görebilirsiniz.

 

İyi bir takıma sahip olabilmeniz için antrenman düzeninizi geliştirin.

Başarılarınızı engelleyen unsurlar nelerdir?

-KÖTÜ ANTREMAN PLANLAMASI

Birçok coach antrenmanlarında hücum dizilişlerine ve savunma düzenlerine o kadar çok vakit ayırırlar ki önemli olan oyuncuların dolayısı ile takımın gelişip, başarılı olmasını gerektiren düzenlemelere süre ayıramazlar.

-ÇOK DEĞERLİ ANTREMAN SÜRESİNİ BOŞA HARCAMAK

Değerli antrenman sürelerini takım için gerekli olmayan kondisyon çalışmalarına, ısınma hareketlerine, şut drillerine, su molalarına, hücum dizilişlerine, lüzumsuz dinlenme sürelerine ayırdıkları görülmektedir.

-YANLIŞ DRILL SEÇİMİ

Antrenmanlarda uygulanacak bütün driller takımın yetenek seviyesine uygun olmalı ve maçlarda başarılı olmaya yönelik olanlar seçilmelidir. Driller dikkatle seçilmeli ve lüzumsuz yere kullanılmamalıdır. Aynı zamanda, oyuncuların yeteneklerini ve mücadele gücünü arttıracak yeni drillere yer verilmelidir.

ESKİMİŞ BASKETBOL BİLGİLERİ

Basketbol çok karmaşık ve sürekli yenilenen bir oyundur. Bilgiler sürekli yenilenmelidir ve gelişmeler yakından takip edilmelidir.

KİŞİSEL GELİŞME ÇALIŞMALARI

Oyuncuların gelişmelerini sağlamak istiyorsanız takım antrenmanlarının dışında, oyuncularınızın yeteneklerini geliştirmek için özel gelişim programları hazırlayıp, uygulamalısınız.

ANTREMAN DIŞI ÇALIŞMA

Oyuncularınızın antreman dışında gelişmelerini istiyorsanız onları basketbol ile ilgili konularda bilgilendirip eğitebilirsiniz. Temel yeteneklerini geliştirecek bilgiler, oyuncularda gözle görülür gelişmeler sağlayacaktır.

TAKIMINIZIN GELİŞMESİNİ NASIL SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Antrenörlerin ne gibi hatalar yaptıklarını incelerken, takımlarını geliştirmek için gayret içinde olduklarını da bilmek gerekir.

ETKİN ANTREMAN PROĞRAMLARI YARATIP UYGULAMAK BASKETBOL ANTRENÖRLÜĞÜNÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

Birçok genç antrenör maçlarda kendilerini göstermenin daha kolay olduğunu düşünürler. Ama, gerçek düşündükleri gibi değildir. Bir antrenörün takımını hazırlaması ve oyuncularının yeteneklerini geliştirmesinin yolu antrenmanlardır. Ama, antrenörlerin çok azı düzenli bir program hazırlayıp, uygulamaya önem verirler.

“Doğru, yararlı düzenleme ile ilgili olarak, antrenörlerin çoğu bilinçli ve bilgili değildirler.”

Düzgün, doğru ve yararlı bir antrenman programının ne kadar gerekli ve hayati olduğunun benimsenmesinden sonra;

-Böyle bir programın hazırlanabilmesi için gerekli araştırma yapılıp, bilgi sahibi olunmalıdır. Hangi dirillerin seçilmesi gerektiği, hangi konulara öncelik verilmesi gerektiği belirlenmelidir,

-Oyuncuların yeteneklerini geliştirmek ve başarılı bir takım oluşturmak için, bulabildiğiniz kadar basketbol ile ilgili kitap, dergi, makale, internet sayfası v.s. okuyun, izleyin.

-İmkan bulabilirseniz başka takımların antrenmanlarını canlı veya bantlardan izleyin.

-Yeterli dil bilgisine sahip iseniz Youtube’dan antrenman kasetleri izleyin.

-Sizden daha tecrübeli antrenörlere ulaşarak kafanıza takılan soruları sorun.

Muhtemelen yukarı da belirtilen kanallardan yeterli bilgilere ulaşamayacaksınız.

Derlediğiniz bütün bilgileri dikkatlice inceleyip sisteminize, felsefenize uyan, oyuncularınızın isteyerek, severek uygulayacakları bir antrenman programı ortaya çıkarmalısınız.

Amerikalıların genellikle kullandıkları “Kendiniz Olun, Be Yourself” sözcüğünü hiç unutmayın. Başkalarının, bambaşka ortamlarda ve nedenlerle, bambaşka imkanlarla uyguladıkları sistemleri, uyguladıkları programalar, benimsedikleri felsefeleri kendi süzgecinizden iyice eleyerek, kendinize ve dolayısıyla takımınıza yararlı olacak basketbol dünyanızı yaratmaya çalışın. Yani, kısacası KENDİNİZ OLUN.

Uygulamayı düşündüğünüz sistemi ve drilleri önce bir denemeye çalışın. Oyuncularınızın hoşlandıkları, onların yararlarına olacaklarını düşündüklerinizi seçip, uygulayın.

Kolay, basit, oyuncuların gelişmelerini sağlayacak en yararlı drilleri uygulamaya çalışın.

Ayrıca, okuyarak, gözlemleyerek ve takımınızın başarısına fayda sağlayacak görüşleri, sistemleri, uygulamaları ve yapılanmaları inceleyip, doğru bulduklarınızı uygulamaya çalışın.

Başarı ancak iki, üç sezon sonra meyvelerini vermeye başlayacaktır. Sabırlı olunması gerektiğini unutmayın.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm