Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“ne bilsen azdır”

“Her Maçta Yapmanız Gereken, Tüm Yeteneğinizi Ortaya Koyup, Zayıf Yanlarınızı Saklamak Olmalıdır.-Paul WESTPHAL”

ParSav00

Pick and Roll yıllardır NBA takımlarının en çok uyguladıkları sistemleri oldu. Bunun nedeni 24 saniye kuralıdır. Profesyonel takımların uyguladıkları birçok hücum dizilişinde olduğu gibi en ince noktasına kadar incelenip, hücum sisteminin her noktasında kullanılabilir. Çünkü bu hücum temelinde çok etkili ve ses getiren bir sistemdir.

Ayrıca, oyuncuların fizikli olmaları, çabukluk ve doğru uygulamada gereklidir. Pick and Roll’u doğru ve iyi uygulamaya başladığınızda, daha da başarılı olabilmeniz için antrenmanlarda savunma çalışmalarına ağırlık verilmesi yarar sağlayacaktır.

 

Akla gelen ilk soru, hücumun en çok hangi bölümünü engellemek istersiniz?

1-Çembere yüklenmelerin engellenmesi,

2-Atışların engellenmesi,

3-Çembere yönelik oyuncuya verilecek pasın engellenmesi.

Gerçekçi olmak gerekirse, savunmanın fiziksel yapısına, zekasına, çabukluğuna v.s. Hücum takımlarının özelliklerine göre değişik önlemler alınmalıdır.

Aşağıda Pick and Roll savunmanın sekiz ayrı uygulaması sunulmaktadır. Tümünü çalışmak için zamanınız yoksa iki tanesini seçmekte size yardımcı olabilir.

ŞEKİL 1 YER AYIR

ParSav01

1, 2’ye pas verir. 2 pasını 3’e verir. 2 pasını 3’e verdikten sonra 4 ve 1’in yaptıkları ikili perdelemeden yararlanıp sahanın sağına doğru hareketlenir. Sahanın sol tarafında 5, 3 ile pick and roll oynarlar.

Elinde top olan oyuncu 3 ya perdelemeden yararlanıp çembere yüklenir veya topsuz tarafta ki arkadaşına pas verir, 5’in perdelemesinin arkasından atış yapar veya perdeleme yaptıktan sonra çembere yüklenen 5’e verir.

Savunmanın hücumu engellemeye çalışacakları durumları gözden geçirelim.

ŞEKİL 2 YER AYIR

ParSav02

DOĞRUDAN SWITCH

3, 5’in perdelemesinde  X3, 5’i savunmak için hemen savunmaya geçer. X5 çembere yönelen 3’ü savunur. Bu 3 ve 5’in aynı boyda olmaları halinde çok yararlıdır. Böylece çembere doğru yapılacak hareket daha kolay engellenebilir ve daha kolay savunulur.

ŞEKİL 3 YER AYIR

ParSav03

JUMP SWITCH

Jump switch, doğrudan switch ile benzerlik gösterir. Ancak, X5 hücum oyuncusunun kullanabileceği atışı engellemek için perdelemenin üstünden aşıp engellemeye çalışır.

ŞEKİL 4 YER AYIR

ParSav04

HAREKETLİ PERDELEME

İyi bir hücum oyuncusu olan 3’ü engellemek ve kontrol altında tutmak için X3’ün, 5’in perdelemesine takılmaması için 3’ü takip ederek, önce ayağını araya sokarak 5’in perdelemesinin üstünden savunmasına devam eder.

ŞEKİL 5 YER AYIR

ParSav05

ARKADAN PAS ALMA

X5, 5’in perdeleme yaptıktan sonra çembere doğru hareketini engellemek için vücudu ile önüne geçer ve perdelemeden sonra çembere doğru devrilmesini engellemeye çalışır. X3 ise perdelemenin arkasından kayarak 3’ü yakalamaya çalışır.

ŞEKİL 6 YER AYIR

ARADAN SIYRILMA

X5 perdelemenin yapılacağını anlar ve geri çekilerek X3’ün 5 ile X5’in arasından geçmesine fırsat yaratır. Bu hareket çembere var gücü ile yüklenen hücum oyuncusunun savunulmasını kolaylaştırır. Çünkü, X3 ve X5 savunmada hücum oyuncusunu hazır olarak beklerler.

ŞEKİL 7 YER AYIR

X5, 5’in vücudunu elleri ile kontrol ederek savunma yapar. X3 arkadan hareket ederek 3’ü savunmaya devam eder. Bu savunmadan amaç 3’ün hareketini daha yukarı taşımak ve çemberden uzaklaştırmaktır. Aynı zamanda X5,

5 ile temas sağlayıp, perdelemeden sonra pas almak için içeri devrilmesini engellemektir.

ŞEKİL 8 YER AYIR

ParSav08

İKİLİ SIKIŞTIRMA

X3, 5’i bırakır. X3 topla hareket eden 3’ü takip eder. X5 ve X3 ikili sıkıştırma yaparlar. Bu durumda topsuz taraftaki savunma oyuncularına görev düşer.

X4 perdelemeden sonra içeri devrilen 5’in hareketini kollar. X1 üç saniye koridorunun içine doğru kayar ve 2’nin hareketini engellemeye çalışır. Amaç, 3’ün içeri vereceği pası baskı altında vermeye zorlamaktır.

ŞEKİL 9 YER AYIR

ParSav09

İKİNCİ BİR OYUNCUYU GÖREVLENDİRME

Pick and Roll uygulanmaya başlayınca topsuz taraftan başka bir oyuncuyu yardım için görevlendiririz. X1 çembere yönelen 3’e ikili sıkıştırmaya koşar. X5, 5’in hareketini engellemeye çalışır. X3, 3’ü savunmaya devam eder. 3’e, X3 ve X5 ikili sıkıştırma yaparlar ve pas vermesini engellemeye çalışırlar. X2 ve X4 çember altında emniyet duvarı oluştururlar.

Hücumdaki olasılıklar 2’ye 2 drillerle öğretilir.

Şekil 8 ve 9’da üçüncü bir savunmacıyı görevlendiririz.

Perdeleme yapan oyuncunun hemen dışarı fırlayıp atış kullanması, hareketli perdelemeler gibi hareketlere karşı da hazırlıklı olunmalıdır.

Basit oyunlara karşı uygulanacak hazırlıklar savunmaya gerekli güveni sağlar. Böylece hücumun tehlike yaratacak uygulamalarını bertaraf etme fırsatı doğar.

Ayrıca, savunma ile hücum takımının yapacağı pas hataları ve kural hataları sonucu kolay sayı imkanı elde edebiliriz.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm