Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“MAĞLUP OLMAK İSTEMİYORSAN GALİP GELMELİSİN”
PHIL JACKSON

Perdeleme (screen, pick, drag) her hücum için çok önemli bir silahtır.

Eğer hücum oyuncuları perdelemeli oyunları doğru ve kurallarına uygun olarak uyguluyorlarsa savunma tarafından engellenmesi imkansızdır. Her antrenör oyuncularına nasıl perdeleme yapılacağını ve perdelemeden nasıl yararlanılacağını, savunmanın göstereceği tepkilere nasıl cevap vermeleri gerektiğini öğretmeli ve çalıştırmalıdır.
Perdeleme prensiplerini anlamak çok kolaydır. Ancak, perdelemeyi sahanın değişik noktalarında etkili bir biçimde, özellikle iyi ve akıllı savunmacılara karşı uygulamak zordur.
PERDELEMENİN TEMEL İLKELERİ
Doğru bir şekilde öğretiliyorsa genç ve tecrübesiz oyuncular bile şu basit temel ilkeleri uygulayarak başarılı perdeleme yapmayı öğrenebilirler.
Bir oyuncunun elinde top olan takım arkadaşına (elinde top olan oyuncuya/on-ball screen) yardım için perdeleme yapması ile çalışmaya başlayabiliriz. Bu durumda, hem perdelemeyi yapan ve hem de perdeleme yapılan oyuncuların uymaları gereken kuralları bir kez daha gözden geçirmekte yarar vardır.
PERDELEME YAPACAK OYUNCUNUN UYGULAYACAĞI KURALLAR
*Elinde top olan oyuncuya perdeleme yapmak için en iyi zamanlamayı gözleyin.
*Elinde top olan hücum oyuncusunun perdelemeden yararlanabilmesi ve savunmadan kurtulabilmesi için doğru açıda durması, geniş ve dizlerini bükerek alçak bir duruşla sağlam bir perdeleme yapması gerekir.
*Perdeleme yaptıktan sonra perdeleme yapan oyuncu hemen içeri devrilir ve içeri devrilirken elinde top olan arkadaşından pas almak için hedef göstermelidir.
Yapılacak perdelemenin açısı çok çok ama çok önemlidir. Çünkü perdelemede ki açı savunma oyuncusunun perdelemeden çok kolay mı yoksa büyük çabalarla mı kurtulacağını belirler. Genel kural savunmaya yapılacak perdeleme 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır. Böylece, savunma oyuncusu perdeleme yapılan hücum oyuncusunu tekrar savunabilmek için çok daha geniş alanda çaba göstermek zorundadır.

PERDELEME YAPILACAK OYUNCUNUN UYMASI GEREKEN KURALAR


DEVAMINI TAKİP EDİN….

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm