Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

PERDELEME YAPILACAK OYUNCUNUN UYMASI GEREKEN KURALLAR:
Perdeleme yapacak oyuncuyu görmelidir. Ya olduğu yerde durup perdeleme yapacak oyuncuyu beklemeli veya perdeleme yapacak oyuncuya yardımcı olmak için doğru bir perdeleme yapmasını sağlamak üzere hareketini yapmalıdır.

Perdelemenin ne amaçla yapıldığı önemlidir. Ya atış yapmak için veya çembere yüklenmek için perdeleme yapılabilir. Bu nedenle yapılacak perdelemenin açısı ve sahada uygulanacağı noktadan doğru yararlanmak gerekir.

-Savunmanın duruşunu çok ama çok iyi gözlemlemek gerekir. Savunmacı perdeleme sonucu engellenmiş midir yoksa hareketi yavaşlatılmış mıdır? Perdeleme yapan hücum oyuncusunu savunan savunma oyuncusu arkadaşına yardım etmek için adam mı değiştirmiştir? Her ne pozisyonda olursa olsun savunmanın tüm hareketleri çok doğru gözlemlenmeli ve perdeleme buna göre uygulanmalıdır.

Kendisine perdeleme yapılacak hücum oyuncusu kendisine perdeleme yapılmadan önce çabuk hareket etmemeli ve perdelemeden çok hızlı çıkmamalıdır. Bazen, kendisine perdeleme yapılan oyuncu perdelemeden çok hızlı çıkarak savunma oyuncusundan kurtulur. Ancak, genelde birçok kez kendisine perdeleme yapılan oyuncu savunmayı iyice okuyabilmeli, hız değiştirme ile savunmayı aşma ve savunmanın beklediği tarafın tersine giderek savunmayı aşma yapabileceği en doğru hareketlerden biridir.  O nedenle harekete geçmeden önce savunmayı çok iyi okuyabilmelidir.

Genellikle perdelemeden yararlanan elinde top olan oyuncu yardıma hazır başka bir savunmacı ve esas savunucusu tarafından yakalanarak tekrar savunula bilinir. Esas savunucu perdelemeye takıldıktan sonra tekrar savunduğu oyuncuyu yakalayamaya çalışır. Bu gibi durumlarda, kolay bir atış imkanı, çembere yüklenmek mümkün olmayabilir. Böylece, elinde top olan oyuncu pas vererek hücumu devam ettirir.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm