Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Savunma Çalışmalarında Adam Değişmeli Drillere Çok Yer Veririz. Bu Çalışmanın Oyuncular Arasında İletişimi Güçlendirdiğine İnanırız.-Phil MARTIN”

Antrenörlerin alt yapı çalışmalarında yaptıkları en büyük hata temel hareket çalışmalarına yer vermemeleridir. Alt yapı antrenörlerinin yegane amaçları kaç maç kazandıklarının hesabını yapmak ve rekor kırıp kırmadıklarının peşinde olmalarıdır. Yanlış anlamayın, galibiyet çok önemlidir. Ancak, şu noktayı göz ardı etmemek gerekir, alt yapılarda en önemli görev yetenek geliştirme çalışmalarına çok önem verip üzerinde titizlikle durmaktır.

 

Birçok oyuncu ilkokulda kazandıkları maçları çoğu kez hatırlamazlar bile ama Türkiye şampiyonluklarına katılımlarını hiç unutmazlar.

Alt yapı antrenmanlarının büyük bir bölümü temel hareketleri içermelidir. Hücum ve savunma  dizilişlerini öğretmek için daha az  zaman harcanmalıdır.. En iyi hücum dizilişi eğer oyuncular top tutamıyorsa, top süremiyorsa, pas veremiyorlarsa, şut atamıyorlarsa ne işe yarar ki? Temel hareketler oyunculara doğru olarak öğretilmeli ve ustalaşmaları için devamlı olarak tekrar edilmelidir

Eğer oyuncu bir hareketi yanlış yapıyorsa, kötü bir alışkanlık kazanmasını önlemek için hemen düzeltilmelidir. Birçok oyuncu küçük veya yıldız takımlarda edindikleri alışkanlıklarla genç takıma gelmekteler ama bu yanlışlıkların düzeltilmesi nerede ise imkansızdır. Çünkü bu yanlışlıkların düzeltilmesi gereken yer küçük ve yıldız takım seviyesidir.

Genç antrenörlerin en önemli ve başlıca görevleri oyuncularına doğru temel hareketleri öğreterek sağlam bir temel kazanmalarını sağlamaktır.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm