Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

FELSEFE VE PLAN

Her takımın bir felsefesi ve planı olmalıdır ve tüm takım elemanları ortaya konacak felsefe ve planı benimsemelidir. Felsefeniz planınızın temelini oluşturmalıdır. Planınızda ayrıntılı antrenman hazırlık programınıza da yer vermelisiniz. Sadece antrenman yapmış olmak için antrenman yapmayın, kafanızda bir hedef olmalıdır. Sezon başında antrenörün belirleyeceği hedefi oyuncularına basketbol felsefelerinin ipuçlarını ortaya koyar. Felsefeyi benimseyip, öğrenmeye başladıklarında sahaya çıkınca da başarılı olmaları gayet doğaldır. Gayret bulaşıcıdır, takım felsefesini uygulamak için gösterilecek gayret hem takımın yararına olacaktır, hem de sezonun başarılı geçmesini sağlayacaktır. Oyuncular liderliğinizi kabulleneceklerdir.

 

ANA TAKVİM

Yapılacak ilk iş coach ve yardımcılarının bir araya gelerek tüm sezonu içeren bir takvim oluşturmaktır. Antrenman günlerini, maç günlerini ve serbest günleri takvime işleyerek hazır hale gelmektir. Her ay, hafta ve gün hangi temel hareketleri uygulayacağımızı, hedefleri ve amaçlarımızı takvimin üzerine kaydederiz.

Hedeflerin arasında kişisel oyuncu gelişimi, takım gelişimi (hücum-savunma) özel durumlar ve antrenörün felsefesi bulunmalıdır. Ana takvimi oluşturduktan sonra kişisel geliştirme programlarına geçeriz. Her antrenmanın bir amacının olmasına özen gösteririz. Doğru, anlaşılabilir bir program oluşturduktan sonra takımın gelişimi sağlamak için önceliklerimizi belirleyip uygulamaya koyarız.

Coach ve yardımcıları çalışma için sahaya ayak bastıklarında ellerinde çok detaylı bir antrenman programı hazır olmalıdır. Başarının temeli doğru hazırlık, disiplin ve organizasyondur. Bütün sezon boyunca ne tür bir çalışma yaparsak yapalım her çalışma da her dakikası çok iyi planlanmış antrenman programı hazırlarız. Bu sayede antrenör ve oyuncular her an ne yapacaklarının bilincindedirler. Böylece antrenmanların daha verimli, yoğun ve düzgün geçmesi sağlanmış olur.

Her antrenmandan önce tüm antrenörler bir araya gelerek günlük antrenman programımızı hazırlarız. Antrenörler olarak, günlük antrenman programının başarılı geçmesi için kafamızda birçok yeni fikirler oluşur. Ancak, günlük programın daha da verimli olabilmesi için yardımcı antrenörlerin fikirlerinin de alınması çok önemlidir. Birbirimizin fikir ve görüşlerini enine boyuna tartışırız. Toplantı odasında fikir ayrılığımız olsa da saha da hep fikir birliği içinde oluruz.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm