Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ANTREMANLARDA TEKRAR VE MAÇLARDA İSTİKRAR

Basketbol hareketlerini maçlarda mükemmel uygulayabilmek için temel hareketlerin tekrar, tekrar ve tekrar çalışılması gerekir. Maçta oyuncuların yapmalarını istediğimiz fiziksel ve de zihinsel yetenekleri oyuncuların antrenmanlar da öğretir ve çok çok tekrarlatırız.Antrenmanlar da uygulanan her drillin bir amacı olmalıdır. Bu nedenle antrenmanlar da tekrarlanan her şeyin maçta uygulanacağını unutmayın. Eğer baskılı, hızlı oynayan bir takım iseniz antrenmanlarınız da tüm çalışma boyunca oyuncuların durmadan ve dinlenmeden devamlı hareket halinde olacakları bir antrenman programı hazırlamalısınız. Hiçbir zaman bir yöntemle çalışıp tersi bir tarz basketbol oynayamazsınız.

 

Oyuncular maçlarda antrenörlerinin antrenmanlar da çalıştırdıklarını tekrarlarlar. Eğer takımınızın atak, sert, dayanıklı olmasını istiyorsanız antrenmanlar da bu nitelikleri kazandıracak çalışmalar yapılmalıdır. Eğer çalışmalar gevşek bir ortam ve tarzda sürdürülüyorsa ve disiplin düşükse oyuncuların maçlarda ki davranışları da buna uygun olacaktır. Eğer çalışmalarda bütün ayrıntılar çalışılıyorsa ve bütün detaylara yer veriliyorsa ve dikkat ediliyorsa oyuncuların maçlarda ki davranışları buna göredir.

ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ

 Oyuncularımıza felsefemizi öğretmek için değişik yöntemler uygularız. Parçalardan tüme öğretmek en çok uyguladığımız yöntemdir. Tümü parçalara bölüp, parçaları özel çalışmaya tabi tutarız. Daha sonra çalıştığımız parçalardan tekrar tüme döneriz. İster beşe beş tümü çalışalım, ister parçaları çalışalım, tek amaç maçta bu uygulamaları maçta doğru olarak uygulayıp maçı kazanmaktır. Amaca ulaşmak için değişik yöntemler kullanırız. Bazen amacımıza ulaşmak için video izleriz., bazen bir oyuncunun istenilen hareketi göstermesini isteriz. Bazen antrenör bir oyuncuyu kenara çekip teke tek görüşme yapar. Fakat tercih ettiğimiz yöntem tüm oyuncuların çalışmalara katılıp istenilen hareketleri doğru uygulayabilmek için çalışmalıdırlar.

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm