Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

“Sormaz ki Bilsin. Sorsa Bilirdi. Bilmez ki Sorsun. Bilse Sorardı.-Sadi ŞİRAZİ”

“ne bilsen azdır.”

POZİSYON ÇALIŞMASI

s01

AMAÇ: Doğru basketbol pozisyonu ve atış kullanmayı öğretmektir.

 

ÇALIŞMA DÜZENİ: Oyuncular sol yan çizgiye yakın, dip çizgiye birkaç adım uzaklıkta arka arkaya dizilirler. Oyuncu dip çizgiye doğru birkaç adım attıktan sonra serbest atış çizgisinin köşesine doğru pas almak için ani bir adımla yükselir. Sağ forvetteki arkadaşından veya coachtan aldığı pastan sonra topu bir, iki kez yere vuru ve atışını kullanır. Pası aldıktan sonra sadece atışı düşünmemelidir. Şut atabilir, çembere yüklenebilir veya sağ forvetteki arkadaşına geri pas verdikten sonra çembere yönelip tekrar pas alıp turnike atabilir. Bu hareketleri yapabilmek için pası alınca üçlü tehdidi hareketi pozisyonunda topu beklemelidir. Pas alınca hareketleri yapabilmek için ayak oyunları veya aldatma hareketleri uygulamalıdır. Çalışma her an pas, şut, çembere yönelme hareketleri içermelidir.

 

PERDELEME

AMAÇ: Savunmayı iyi okuyarak, perdelemeden yararlanıp savunmayı geçmektir.

s02

ÇALIŞMA DÜZENİ: Bu drill üç oyuncu ile uygulanır. Hücum oyuncusu P1 üç saniye koridorunun ortasına doğru hareket eder ve P2’nin kendisine yaptığı perdelemeden yararlanıp sol forvete doğru yönelir. P3, P1’in savunmasından sıyrılıp serbest kaldığı an pasını verir.

ANTRENÖRÜN DİKKATİNE: Basketbol doğru düşünen oyuncuların oyunudur. Eğer oyuncu oyunu doğru okuyamıyorsa ve düşünemiyorsa, ne kadar yetenekli ve iyi şutör olursa olsun yeterli verimi sağlayamaz.

 

DEĞİŞİK UYGULAMALAR:

1-Hücum oyuncusu perdelemeden yararlanıp dışarı çıkınca şut imkanı elde edebilmek için perdelemenin üzerinden sol köşeye doğru yönelir.

s03

1-Hücum oyuncusu perdelemeden yararlanıp köşeye yöneldikten sonra perdelemeyi yapan oyuncu, savunmanın durumuna göre atış yapmak için topa yönelir ve takım arkadaşından alacağı pas ile atışını kullanır.

s04

 

ATIŞ ÇALIŞMASI

AMAÇ: Kondisyon kazandırmak, top kontrollerini geliştirmek ve top sürme sonucunda atış kullanma yeteneklerini arttırmaktır.

ÇALIŞMA DÜZENİ: Aşağıda belirtilen top sürme çalışmalarını uygulamak ve bu çalışmaları sahanın hem sağ ve hem de sol tarafında çalışmaktır.

1-SERBEST ATIŞ ÇİZGİSİNİN KÖŞESİNDE İÇE, DIŞA TOP SÜRMEK VE TURNİKE ATIŞI

s05

ANTRENÖRÜN DİKKATİNE: Eğer oyuncular hata yapmıyorlarsa, bilin ki hem yeterince çaba harcamıyorlar ve hem de dikkatlerini çalışmaya vermiyorlardır.

 

2-İÇE, DIŞA TOP SÜRME VE CROSSOVER YAPIP TURNİKE ATIŞI

s06

 

3-ÜÇ SANİYE KORİDORU KÖŞESİNDE BACAK ARASI TOP SÜRME, CROSSOVER SONUNDA TURNİKE ATIŞI

s07

 

4-ÜÇ SANİYE KORİDORU KÖŞESİNDE TOP SÜREREK DURAKLAMA ADIMI (HESİTATION STEP) VE ANİ HIZLANMA İLE TURNİKE ATIŞI

s08

 

5-ÜÇ SANİYE KORİDORU KÖŞESİNDE TOP SÜRERKEN SABİT AYAĞI ÜZERİNDE ANİ BİR DÖNÜŞLE TURNİKE ATIŞI

s09

 

6-İÇE, DIŞA ADIM VE YÜZÜNÜ ÇEMBERE DÖNEREK JUMP SHOT ATIŞI

s10

 

7-ÜÇ SANİYE KORİDORU KÖŞESİNDE SABİT AYAK ÜZERİNDE DÖNÜŞ, BACAK ARASINDAN TOP SÜRME VE ANİ HAREKETLE TURNİKE ATIŞI.

s11

Son Makaleler

Sevdirin Basketbolu

Başarılı Antrenör

Hızlı Hücüm